В РНС озвучили план першочергових заходів боротьби з корупцією

Адміністрація Президента та Генпрокуратура гальмують розслідування важливих корупційних справ та втручаються в роботу нових незалежних органів. 

Про це заявив один з лідерів партії РУХ НОВИХ СИЛ народний депутат Юрій Дерев’янко під час круглого столу з представниками Міжнародної антикорупційної консультативної ради в антикорупційному комітеті Верховної Ради.

Зокрема, депутат заявив про те, що влада взяла під контроль НАЗК, яке не є незалежним органом. «Він не тільки не виконує свої функції, які дали б можливість ефективно боротись з корупцією, він гальмує реальні розслідування по тих справах, де функціонально залежить ухвалення рішень. Я маю на увазі справи по незаконному збагаченню чи про аналіз декларацій», - зазначив депутат.

Дерев’янко також повідомив представникам Міжнародної антикорупційної консультативної ради, що люди старої системи намагаються призначити своїх людей на ключові посади. «Ми спостерігаємо боротьбу за те, щоб представники старої системи провадили своїх людей або зламали тих людей, які туди потрапили, які починають з ними співпрацювати не в боротьбі з корупцією, а в гальмуванні цього процесу», - заявив політик.

Друге поширене явище, за словами Дерев’янка, це втручання того чи іншого правоохоронного органу в роботу свого конкурента.

«СБУ контролює всіх тих, кого НАБУ ставить на прослуховування. Коли в поле зору потрапляють люди з оточення президента або влади, або правлячої партії, ця інформація негайно зливається і ефективність такого розслідування дорівнює нулю», - поінформував Дерев’янко.

Він також вважає абсолютно неприйнятним, коли ГПУ, розуміючи, що справа заходить надто далеко, починає порушувати кримінальні справи проти детективів НАБУ або втручатись в їхню діяльність, або коли АП починає диктувати судовій гілці влади, які рішення приймати в судах.

«Причини цього полягають у відсутності політичної волі на рівні вищого керівництва. Ми, на превеликий жаль, ще маємо систему, коли влада використовується для особистого збагачення. Потрібно змінити виборчу систему», - заявив Юрій Дерев’янко.

За його словами, РНС підтримує заборону політичної теле- і бордової реклами під час виборів, відкриті партійні списки, пропорційну систему, скасування мажоритарки. «Це дасть можливість сильно вплинути на те, щоб руйнувати ці механізми, які сьогодні вже добре налагоджені», - переконаний депутат.

«Нашій каденції ВРУ залишилось 18 місяців роботи, це більше 25% часу парламентської каденції, це дуже багато», - повідомив нардеп.

Він запропонував міжнародним експертам звернути увагу та підтримати наступні пріоритети у боротьбі з корупцією в Україні:

1. Незалежний генпрокурор. «Один з найважливіших пріоритетів – пункт перегляду призначення і ролі генерального прокурора. ГПУ впливає абсолютно майже на всі провадження, в тому числі, як ми бачили, втручається в роботу НАБУ і САП», - зазначив нардеп.

2. Закон про Антикорупційний суд. «Було б дуже добре, якби вам вдалось поговорити з керівниками фракцій з цього питання», - звернувся депутат до експертів. 

3. Нове виборче законодавство (із пропорційною виборчою системою і забороною політичної і теле- і бордової реклами).

4. Закон, який має запровадити незалежність в прослуховуванні НАБУ, щоб воно могло доводити резонансні справи до кінця.

5. Закон про підвищення інституційної ефективності НАЗК.

6. Закон про скасування електронного декларування для громадських антикорупційних активістів.

«Багато обіцянок – мало справи. Важливо, щоб ваша точка зору була почута керівниками фракцій і АП», - вважає нардеп.

7. «Дуже важливо, коли ваші рекомендації стають частиною рекомендацій організацій, які нас фінансово підтримують. Це або Європейська комісія, або ЄБРР, або МВФ», - звернувся депутат до міжнародних експертів.

8. Публічна позиція представників Міжнародної антикорупційної консультативної ради перед важливими голосуваннями в Раді. «Важливо, якби ви могли мати якусь публічну позицію, особливо перед важливими голосуваннями. Це також же сприяло мобілізації залу», - запропонував нардеп.

9. Публічна позиція стосовно аудитора НАБУ. «Для збільшення інституційної спроможності НАБУ і припинення нищення цього важливого органу важлива була б ваша точка зору стосовно позиції по аудитору НАБУ», - додав Дерев’янко.

10. Вирішення питання третього аудитора для НАБУ. «Якби ми на законодавчому рівні врегулювали, щоб третій аудитор НАБУ міг би бути незалежним представником якихось незалежних міжнародних антикорупційних органів і це дуже чітко прописати в законі, ми б зняли цю дискусію, цю невиправдану боротьбу в комітеті і парламенті», - запропонував нардеп.

Нагадаємо, 12 квітня відбувся круглий стіл з представниками Міжнародної антикорупційної консультативноі ради (Е. Ткешелашвілі, К. Кастресана, А. Юрма,Д. Кеслер та іншими). З народних депутатів у події взяли участь Юрій Дерев’янко, Олег Осуховський, Борислав Береза, Ігор Попов, Віктор Чумак, Юрій Буглак, Олег Барна та Леонід Ємець.