Склад правопорушення в діях людей в Шегинях відсутній - Патріотичне братство прикордонників

З урахуванням обставин склад правопорушення в діях протестувальників 10 вересня в Шегинях відсутній. 

Про це йдеться у повідомленні Патріотичного братства прикордонників України на офіційній сторінці в Facebook.

“Беззаперечним позитивом є той факт, що не допущено кровопролиття», - йдеться у висновку братства щодо подій на пункті пропуску Шегині 10 вересня.

В заяві підкреслюється, що прикордонники в питаннях застосування сили діяли стримано, навіть в умовах коли до таких дій їх провокували з двох сторін, як з боку мітингувальників так і з боку "гарячих представників влади" типу І. Киви.

«Деякі “хворі на голову” закликали правоохоронців діяти всіма можливими способами аж до застосування зброї і до прикладу наводили жорсткі підходи в таких ситуаціях у деяких країнах (одразу згадалося, як в 2014 році обґрунтовувала перед міжнародною спільнотою дії силовиків колишній міністр юстиції ригів Лукаш)», - сказано в повідомленні.

Однак прикордонники підкреслили, що:

- по-перше, ми живемо в Україні, де перемогла Революція в боротьбі за Гідність людей та проти узурпації влади. Народ не допустить повернення в минуле.

- по-друге: Україна має головного ворога - Росію, яка тільки і чекає загострення внутрішніх протиріч. На жаль, влада не врахувала зазначеного та діяла безкомпромісно і як наслідок - провокативно.

- По-третє: рядовий прикордонник ніколи не буде застосовувати зброю та надмірну силу без відповідної мотивації, навіть коли існують формальні підстави для цього.

«Прикордонники, як і інші правоохоронці, навчилися розрізняти реальних порушників від тих, що їм нав'язують виходячи із політичної та іншої доцільності. Суть в тому, що політики і командири змінюються, а Закон та відповідальність за його порушення залишається», - підкреслюють прикордонники.

На думку прикордонників, протестувальники 10 вересня формально порушили порядок перетинання кордону, порушили режим в пункті пропуску, чинили непокору розпорядженню чи вимозі військовослужбовця Державної прикордонної служби України. Для громадян за це передбачена адміністративна відповідальність.

«Але, з урахуванням деяких обставин, склад правопорушення відсутній», - підкреслюють прикордонники.

У заяві йдеться, що у відповідності до ст. 1 Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України" громадянин України НІ ЗА ЯКИХ ПІДСТАВ не може бути обмежений у праві на в'їзд в Україну.

«Крім того, не є порушенням правил перетинання державного кордону України у випадку якщо це вчинено у разі крайньої необхідності, а також за інших вимушених обставин (ст. 9 Закону України "Про державний кордон України»). Вимушеною обставиною може бути отримання повідомлення про замінування в пункті пропуску, що особисто оголосив начальник Західного регіонального управління генерал В.Єгоров. І на обличчі в нього було написано, що він “не” брехав», - відмітили у братстві.

«Під дії статті 185-10 підпадає непокора у виконанні ЗАКОННОГО розпорядження посадової особи. В нашій ситуації є певний сумнів щодо законності таких вимог», - йдуться в повідомленні.

Прикордонники вважають, що рядовий склад не скоїв жодного правопорушення. Вони виконували накази, які не мали явних протиправних ознак. Зброя та фізична сила не застосовувалась.

А ось, що стосується керівного складу, то є ознаки скоєння злочину за ст. 365 ККУ "Перевищення влади або службових повноважень".

«Прослідковується умисне вчинення службовими особами керівного складу дій, які явно виходять за межі наданих їм прав чи повноважень. Так, в порушення ст. 1 Закону України "Про порядок виїзду з України і в'їзду в Україну громадян України" громадянам України було обмежено у праві на в'їзд в Україну, що не допускається за жодних обставин», - говорять самі прикордонники.

Також є ознаки скоєння злочину за ст. 367 ККУ "Службова недбалість".

«Службовими особами, при надходженні повідомлення про замінування пункту пропуску не було вжито жодних дій для евакуації людей. Навпаки, натовп умисно утримувався в одному місці, що під час вибуху, паніки могло призвести до вкрай серйозних наслідків. Це і є службова недбалість, тобто невиконання або неналежне виконання службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них», - підкреслюють прикордонники.

У братстві підкреслюють, що наслідки щодо впливу на імідж прикордонників катастрофічні.

«Здається, що прикордонників фактично підставили. Такого шаленого інформаційного негативу, який отримано в бік прикордонників не було за часів всієї сучасної історії України. Народ та прикордонники побачили як вибірково можна застосувати наявні правоохоронні повноваження. Тобто, при необхідності, за вказівкою пузатого генерала можна і пункт пропуску “замінувати”, а можна і наркотики чи зброю у непотрібного громадянина виявити. Оце, вже страшно», - заявляються прикордонники.

Вони вважають, що ця ситуація призведе до суттєвого зменшення рівня довіри підлеглих до вищого керівного складу.

«Не можна втягувати прикордонників в політичні протистояння, у них і без цього, крім основних завдань, проблем безліч. Як приклад, системна корупція, яка породжена прикордонною верхівкою, що знищує відомство із середини. Державний кордон України - святий і недоторканий! Це є і повинно залишатись головною ідеологічною складовою в мотивації у службі прикордонників-патріотів. Цю мотивацію не слід розбавляти політичною складовою», - зробили висновок в братстві прикордонників.