Правова позиція адвокатів та коментар з приводу оголошення в розшук Михайла Саакашвілі

Нагадуємо, що за інформацією ЗМІ 05 грудня Михайла Саакашвілі було незаконно оголошено у розшук. Однак це не відповідає дійсності та суперечить нормам діючого законодавства.

Зазначаємо, що у рамках кримінального провадження може бути оголошена у розшук лише особа, яка має статус підозрюваного у даній конкретній кримінальній справі (ч.1 ст.281 КПК України).

Так, підозрюваним згідно статті 42 КПК України є особа:

а) якій у порядку, передбаченому статтями 276-279 КПК України, повідомлено про підозру.  

Наголошуємо, що а ні 05.12.2017 року, а ні до цього дня особисто Саакашвілі М.С. (та його адвокату) не було оголошено про підозру у жодному кримінальному провадженні. Більше того, сьогодні, 06.12.2017 року на сторінці у соціальній мережі Facebook.com речника Генеральної прокуратури України Андрія Лисенка (https://www.facebook.com/profile.php?id=100007171482737) була опублікована інформація про те, що повідомлення про підозру Саакашвілі М.Н. направлено поштою. Таким чином Генеральна прокуратура України визнала, що жодного Повідомлення про підозру 05.12.2017 року Саакашвілі М.С. не було вручено, хоча його місцеперебування було відомо як вчора так і сьогодні;

b) особа яка затримана за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення. 

Відповідно до офіційного повідомлення від 05.12.2017 року на офіційному порталі Генеральної прокуратури України (http://www.gp.gov.ua/ua/news.html?_m=publications&_t=rec&id=220231) під час брифінгу Генеральний прокурор України Юрій Луценко повідомив, що: «Вчора було прийнято рішення про затримання Міхеїла Саакашвілі для проведення з ним слідчих дій і вручення підозри. Сьогодні Міхеїлу Саакашвілі в присутності його адвоката був складений протокол про затримання». 

Наголошуємо, що таке твердження Генерального прокурора України не відповідає дійсності, оскільки 05.12.2017 року під час насильницького утримання Саакашвілі М.Н. в його помешканні, а також недопущення протягом кількох годин до нього жодного з його адвокатів та подальшого фактичного його викрадення - ніякого протоколу про затримання складено не було. Також не було надано копію протоколу а ні Саакашвілі М., а ні його адвокату. 

Незважаючи на те, що 05.12.2017 року Саакашвілі М.Н. не було затримано у встановленому Законом порядку, а також на той факт, що повідомлення про підозру йому вручено також не було - у той самий день стало відомо, що Генеральна прокуратура України підготувала та передала до голови Національної поліції України Сергія Князєва Постанову про оголошення Саакашвілі М.Н. в розшук. 

Таким чином вважаємо, що своїми публічними повідомленнями та заявами Генеральний прокурор України Луценко Ю.В. лише офіційно задокументував сфабрикованість кримінального переслідування та підтвердив злочинну діяльність з боку ГПУ та СБУ.